A forradalom előzményei
- Domonkos Nagy
- Jun 1, 2017
- 2 min read
Franciaország a 18. században
Franciaországban a 18. században abszolutizmus működött (ez államformát tekintve királyság). A király háttérbe szorította a nemeseket, akiknek ez érthető okokból nem tetszett. A nemesek és az egyház alkotta az első, illetve a harmadik rendet. Ők töltötték be a magas pozíciókat, és számos olyan kiválságuk volt, amelyet sajnos a harmadik rend tagja nem élvezhettek ki.
A harmadik rendbe tartoztak a polgárok, parasztok, katonák. Ők voltak azok, akik földműveléssel, katonáskodással, és rengeteg adóval eltartották a király családot, az első és a második rendet. Ez volt az egyik fő oka a forradalom kirobbanásának.
Franciaország gazdasága
Franciaországban a 18. században robbanásszerű népeségnövekedés következett be. Az lakosok száma 20-ról 27 millióra növekedett, ez azonban az átlagos életszínvonal csökkenésével járt. Ugyanannyi föld látta el a 27 millió embert, mint azelőtt a 20 milliót, ez pedig súlyos problémákhoz vezetett.
Franciaország az élelmiszer-termelés korszerűsödése terén messze elmaradt Hollandiától és Angliától. Ennek az egyik oka, hogy a jobbágyok ingyenmunkával dolgoztak földesuraiknak, akiket nem érdekelt a korszerűsítés, vagy ha érdekelt is, nem vághattak bele semmilyen korszerűsítésbe, ugyanis az az adómentességük elvesztésével járt volna.
A gazdaságon az sem segített, hogy a 18.században sorban érték a pusztító viharok (főleg 1788-1789) és aszályok. Ennek hatására kevesebb gabonát tudtak elvetni, és kevesebb lett a termés. Ettől az árak is megemelkedtek, aminek hatására még nagyobb lett a félelem, a szegénység és az éhezés.
Problémák
Méltatlan király
XVI. Lajos nem volt jó király. Nem volt tehetsége az uralkodáshoz, inkább barkácsolt vagy vadászott. Nem akart rossz kapcsolatot népével, sőt szerette a népét, becsületén mégis sokat rondított hozzá nem értése és felesége, Marie Antoniette. Eredeti nevén Mária Antónia, aki nem volt képes a francia udvar etikettjéhez, például egy tanyát építetett a palotakertbe és ott töltötte szabad idejét. Ez és a féktelen költekezései, felháborodást keltett az udvaroncok között, és elkezdtek a királynőről (nagyrészt alaptalan) pletykákat terjeszteni, ami nem tette népszerűvé a nép szemében.
Pénzügyi gondok
Az francia állam a 18. század közepére teljesen kilátástalan pénzügyi helyzetbe került. Az állam rengeteget költött háborúzásra (osztrák örökösödési), amelyeket nem nyertek meg. A királyi családot a nép tartotta el, azonban ők szórták a pénzt. Az egyetlen olyan dolog amellyel javítani lehetett volna helyzeten az adók lettek volna, azonban az adórendszer átláthatatlan volt, és a kiváltságosoknak nem kellet fizetniük. Az állam az egyetlen kiútnak a banki hiteleket látta, de miután már ezeket sem tudták visszafizetni 1788-ban bekövetkezett az államcsőd.
Összefoglalva tehát, Franciaország a 18. században kaotikus állapotba került. Az emberek éheznek, nagy a munkanélküliség, a gazdaság romokban hever. A király nem képes uralkodni, és ráadásul még az államcsőd is bekövetkezett. Ezt a hatalmas káoszt látva a király, Necker minisztere tanácsára, 1789 tavaszán összehívta az országgyűlést.
Játék: https://learningapps.org/display?v=pwsmjvuvt17
Források:
Történelem 3.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Francia_forradalom
Recent Posts
See AllA forradalom kezdete A 18. századi Franciaországban bekövetkezett az államcsőd. Ennek oka például a romokban heverő gazdaság és a...
Comments